čtvrtek 3. dubna 2014

Extrémní situace, jak zvládat stres

Ahoj holky, tak se vám tu vracím v plné síle! Mám toho poslední dobou tolik, úplně mi to přerůstá přes hlavu. Ale jak už svítí sluníčko a všechno zelená, hned to všechno působí optimističtěji :) A budu se teď na 100% snažit vám teď vynahradit tu moji neaktivitu tady na blogu v poslední době ... :)

Takže, dneska bych se chtěla podívat na téma extrémní situace. Jisté je, že tyto nepříjemné, nečekané momenty v životě nám cestu za uzdravením mohou pořádně ztížit a pokud jsme z toho momentálně "venku", mohou nás během pár dní dostat do roviny relapsu (opětovného zhoršení stavu)

Co si představit pod pojmem 'extrémní situace'? Může to být například :

  • nemoc
  • ztráta milované osoby (rozchod, smrt)
  • stěhování
  • přestup na jinou školu
  • hádky s rodinou
a tak dále. Je nutno říct, že každý člověk je jiný a má jinou psychiku, proto každý reaguje na takové situace jinak a taky každý si pod pojmem extrémní situace představí něco trochu jiného. Snad každého pořádně odrovná nemoc nebo ztráta někoho blízkého, i stěhování je určitě nepříjemná věc, ale pro někoho mohou být stejně nepříjemné "obyčejné" hádky doma nebo poznámky přátel. Každý je na tyto věci jinak citlivý a nutno říci, že osoby postižené poruchami přijmu potravy jsou obecně citlivější. Proto většinou stačí málo a přijde vlna stresu a relaps je na světě.
Jak se tomu tedy bránit? 
Všechny tyto situace spojuje jedno slovo: stres. Logicky si tedy můžeme odvodit, že stres je jeden z důležitých faktorů, které ovlivňují postup léčby poruch příjmu potravy. Proto je důležité snažit se stresovat se co nejméně a ideálně se těmto extrémním situacím vyhýbat. Samozřejmě to ale není možné vždy a ne všemu lze zabránit. Je potřeba se tedy zamyslet spíš i nad tím, jak stres zvládat.

Když nás tedy začne bolet hlava, břicho a přijdou na nás panické úzkostné stavy a pocity méněcennosti, které se zvlášť u lidí s PPP vážou se stresem, je potřeba rychle jednat a tělo uvolnit. Stres a vlna adrenalinu v krvi totiž kromě relapsu může u lidí s takto křehkou psychikou způsobit i problémy se sebepoškozovaním, které nejsou u lidí s PPP výjimkou. Dál tedy přidávám 3 hlavní bojovníky, kteří by měli pomoci se návalům stresu bránit.

1) Potírat si tělo ledem
Není nic neznámého, že bolest uvolňuje endorfiny, hormony štěstí. Proto se hodně lidí uchyluje k sebepoškozování, což kromě toho, že zanechává jizvy na těle, nechává i hluboké jizvy na duši. Proč tedy nezkusit alternativu? Rychle vezmi z mrazáku kostku ledu a potři si jí předloktí, ramena, stehna. Extrémní chlad je samozřejmě určitý druh bolesti, proto by ses měla cítit podobně, jako kdyby sis způsobovala bolest něčím agresivnějším. Je to takové balamucení těla, které ti nijak neubližuje a uleví ti. Podobně může pomoci čmárání si červenou fixou po těle - vyvolává to podobný pocit jako při sebepoškozování.

2) Relaxační techniky
Relaxační techniky jsou asi nejlepším bojovníkem proti stresu. Princip je jednoduchý, uklidnit svoje tělo a navodit mu pocit klidu a bezpečí. Protože je jich hodně, nechci je sem všechny vypisovat, více o různých relaxačních technikách napíšu v dalším článku. Základ je ale vždy podobný - zhluboka dýchat, "uzemnit se" - dotýkat se nohama země a nehýbat se. Mysl se příjemně zklidní během několika minut.

3) Aktivity vyžadující soustředění
Vypadá to jednoduše, ale skutečně to zabírá. Ať už jde o lakování nehtů, psaní písničky, hraní logické hry na počítači, hraní na klavír... záleží jen na vaší fantazii a zálibách, ale v principu jde o to, zaměstnat svou mysl něčím jiným, aby se předešlo tomu prvnímu, většinou nejhoršímu, návalu stresu, kdy je člověk v tak silném afektu, že jedná neracionálně. Pokud zvládnete tuto první vlnu stresu, není už tak pravděpodobné, že přijde relaps :)

Doufám, že vám moje rady pomohly, jestli máte nějaké přípomínky, napište mi je. :)

Vaše Elly :)

Žádné komentáře:

Okomentovat